Procedura BHP w trakcie pandemii  COVID-19  
dla pracowników Przedszkola i Żłobka w Trzcianie obowiązująca od 11 maja do odwołania.

Podstawa prawna: 

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r.  w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2003 nr 6 poz. 69),
  • Rozporządzenie MEN z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie  w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
    w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020 poz. 780)
  • Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 569).
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
  • Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 kwietnia
    2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

   Cel procedury: 

Celem niniejszej procedury jest ustalenie sposobu postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników świadczących pracę w trakcie pandemii COVID -19 na terenie Przedszkola i Żłobka w Trzcianie od dnia powrotu dzieci do placówek

Zakres procedury: 

Niniejsza procedura dotyczy wszystkich pracowników, świadczących pracę na terenie  placówek Przedszkola i Żłobka w Trzcianie w trakcie trwania pandemii COCID-19 oraz rodziców/ prawnych opiekunów dzieci oddziałów przedszkolnych.

Odpowiedzialność: 

  • Odpowiedzialnym za wdrożeniem procedury i zapoznanie z nią pracowników jest dyrektor szkoły. Pracownicy zostają zapoznani z procedurami BHP w trakcie spotkania,
    z którego sporządzany jest protokół. Procedury umieszczone zostaną w miejscach dostępnych dla pracowników placówki .
  • Pracownicy wykonujący pracę na terenie placówki w trakcie trwania pandemii odpowiedzialni są za przestrzeganie zasad BHP, zgodnie z niniejszą procedurą, a także za bezpieczeństwo i higienę przebywających w placówce osób dorosłych i dzieci oraz higienę i dezynfekcję powierzonych im sprzętów i narzędzi. Personel kuchenny
    i pomocniczy szkoły (konserwator, sekretarz, sprzątaczki) z wyłączeniem woźnej oddziałowej w przedszkolu nie kontaktuje się z dziećmi. 
  • Z procedurą zapoznani zostają rodzice/ opiekunowie dzieci oddziałów przedszkolnych poprzez przesłanie linku do strony zwierającej skan Procedury BHP w trakcie pandemii COVID-19 dla pracowników Przedszkola i Żłobka w Trzcianie obowiązująca od 11 maja 2020 r. do odwołania.

Zalecenia ogólne:  

  1. Przekazanie rodzicom informacji o czynnikach ryzyka COVID-19 zarówno u dziecka, jego rodziców lub opiekunów, jak i innych domowników oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia, jak i dowożeniem dziecka do instytucji - załącznik nr 1.
  2. Zebranie od rodziców istotnych informacji dotyczących stanu zdrowia dziecka w trosce o bezpieczeństwo innych dzieci będących pod opieką szkoły, ich rodziców oraz personelu szkoły – zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Zdrowia, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  3. Zapewnienie stosowania ogólnie zalecanych środków ochrony na terenie instytucji,
    w tym środków ochrony indywidualnej oraz dezynfekcji powierzchni: zapewnienie środków higienicznych potrzebnych do bieżącego funkcjonowania instytucji (środki stosowane do tej pory, środki stosowane do dezynfekcji) oraz zaopatrzenie pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki, przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem lub kombinezony. 
  4. Ustalenie szybkiego sposobu komunikacji z samorządem, Kuratorium Oświaty
    w Rzeszowie i Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Rzeszowie, np. do raportowania o liczbie dzieci lub sytuacji podejrzenia zakażenia - załącznik nr 2. 
  5. Z powodu braku kadry pedagogicznej (choroba lub kwarantanna pracownika dydaktycznego) zapewniającej bezpieczeństwo dzieciom zgłoszonym do oddziałów przedszkolnych w okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, działalność placówki - po uzgodnieniu z organem prowadzącym szkołę - zostanie zawieszona.
  6. Sporządzenie wykazów numerów telefonów do rodziców/ prawnych opiekunów dziecka (są to numery telefonów komórkowych, pod którymi rodzic pozostaje do dyspozycji przedszkola lub żłobka).

Procedury dot. organizacji pracy, postępowania pracowników na terenie placówki i zasad zachowania higieny w miejscu pracy

  1. Pracownicy przedszkola- żłobka w okresie pandemii, od 11 maja 2020 r., pracują   w systemie zmianowym, aby uniknąć spotkania większej liczby osób.
  2. Pracownicy wykonujący pracę na terenie placówki w trakcie trwania pandemii odpowiedzialni są za przestrzeganie zasad BHP, zgodnie z niniejszą procedurą, a także za bezpieczeństwo i higienę powierzonych im sprzętów i narzędzi.
  3. Pracownicy przychodzą do pracy w wyznaczone dni i godziny, zgodnie z grafikiem zatwierdzonym przez dyrektora szkoły.
  4. Grafik ogłaszany jest raz w tygodniu w każdy piątek na kolejny tydzień pracy i podany do wiadomości pracownikom, którzy potwierdzają zapoznanie się z nim podpisem.
  5. Pracownicy do budynku wchodzą wyłącznie „wejściem od zaplecza ”. „Wejście do przedszkola- żłobka” zarezerwowane jest dla dzieci ..
  6. Na teren przedszkola nie są wpuszczane osoby, które nie mają uzasadnionego interesu przebywania na terenie placówki. Dodatkowo, obok wejścia należy umieścić „Rejestr wejść do Przedszkola- Żłobka”, w którym obowiązkowo dokonują wpisu osoby nie świadczące w tym dniu pracy w budynku placówek oraz osoby postronne.
  7. Każda osoba wchodząca do budynku ma obowiązek zdezynfekować ręce, a po terenie placówek poruszać się w maseczce.
  8. Przed przystąpieniem do pracy oraz po zakończeniu pracy pracownicy zobowiązani są do umycia rąk zgodnie z instrukcją umieszczoną w pomieszczeniach sanitarono-higienicznych. W trakcie wykonywania pracy wszyscy pracownicy bezwzględnie maja założone gumowe rękawiczki, które po skończonej pracy zostają wyrzucone do kosza.
  9. Personel kuchenny i pomocniczy szkoły nie może kontaktować się z dziećmi.
  10. Personel pomocniczy pracuje w różnych częściach placówki, natomiast jeśli wymaga tego sytuacja, zachowują dystans społeczny wynoszący 1,5 m. i pracują
    w maseczkach/ przyłbicach.

Procedury dot. organizacji opieki w oddziałach przedszkolnych i grupach żłobkowych

  1. Jedna grupa przebywa w stałej i wyznaczonej sali.
  2. Do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie.
  3. W miarę możliwości nie są angażowane w zajęcia opiekuńcze osoby powyżej 60. roku życia, a podczas sprawowania opieki nad dziećmi unikana będzie rotacja opiekunów.
  4. W grupie może przebywać do 12 dzieci. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego  liczbadzieci może być zwiększona – nie więcej niż o 2. 
  5. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci nie może być   mniejsza niż 4 m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna.
  6. W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować.
  7. Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
  8. Należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.
  9. Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m.
  10. Do placówek mogą uczęszczać wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych – załącznik nr 3, załącznik nr 4.
  11. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.
  12. Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum,
    z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk).
  13. Przed wejściem dziecka na teren placówki, dokonywany jest pomiar temperatury jego ciała termometrem bezdotykowym - załącznik nr 4 .Pomiar temperatury dziecka dokonywany jest dodatkowo w ciągu dnia, ok. godz. 11.00.
  14. Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby, należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu
    z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/ opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z podmiotu.
  15. Podczas pobytu dzieci w placówce, nie są organizowane wyjścia na plac zabaw oraz poza teren przedszkola- żłobka. Możliwe jest wyjście do przyszkolnego ogródka– w tej sytuacji decyzję o wyjściu grupy każdorazowo podejmuje opiekun na podstawie ilości dzieci oraz po uzgodnieniu z dyrektorem lub osobą przez niego wyznaczoną.

Procedury dot. wejścia dziecka na teren szkoły

  1. Do placówek przyprowadzane są tylko dzieci zdrowe, tzn. bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną (temperatura powyżej 370C, katar, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu oraz inne nietypowe).
  2. Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że dziecko jest chore i może zarażać inne dzieci nie można wpuszczać go do instytucji, poprosić rodzica o zabranie dziecka do domu
    i skontaktowanie się z lekarzem. 
  3. Decyzję o wejściu dziecka na teren placówki podejmuje dyrektor na podstawie oświadczeń (załącznik nr 3, załącznik nr 4) oraz pracownik przyjmujący dziecko do placówki na podstawie pomiaru temperatury oraz wstępnego wywiadu dotyczącego jego stanu zdrowia i samopoczucia. Dziecko z temperaturą do 370C może uczestniczyć w zajęciach.

Ważne: Załącznik nr 3 aktualizowany jest przez rodziców/ opiekunów prawnych dziecka co 7 dni i przekazywany dyrektorowi placówki w poniedziałek przed wejściem dziecka do. Dyrektor ma prawo odmówić przyjęcia dziecka na podstawie wskazanych odpowiedzi. 

  1. Dzieci do placówki mogą być przyprowadzane/ odbierane wyłącznie przez osoby zdrowe.
  2. Rodzice dzieci przedszkolnych nie mogą wchodzić do budynku placówki.Do placówki będą wchodzić tylko rodzice dzieci żłobkowych (4 osoby może przebywać w szatni  z dziećmi zachowując wszelkie środki ostrożności , dystans pomiędzy rodzicami 2m , każdy rodzic ma maseczkę i rękawiczki,
  3. Wyznaczony pracownik odbiera po jednym dziecku, kolejne dzieci z rodzicami oczekują przed budynkiem placówki, zachowując odpowiednie odstępy.
  4. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/ odbierający dzieci do/ z podmiotu mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
  5. Pracownik dyżurujący   przy drzwiach odbiera dziecko od rodzica, dokonuje pomiaru temperatury termometrem bezdotykowym, pomaga w dezynfekcji dłoni i zabiera je do szatani, w której pomaga mu się rozebrać. Odprowadza do wyznaczonej sali przekazuje dziecko nauczycielowi z którym dziecko idzie umyć ręce.
  6. Dzieci są przyprowadzane pomiędzy godziną 6.30 a 8.00, a odbierane w godzinach 14.00 – 16.30. Do drzwi odprowadza wcześniej ubrane dziecko woźna oddziałowa lub inny wskazany przez dyrektora pracownik placówki…………… 
  7. Rodzice nie dotykają klamek, przed zadzwonieniem dzwonkiem dezynfekują ręce. 
  8. Każdy rodzic ma założoną maseczkę, każde dziecko powyżej 4 roku życia także. Rodzice ściągają dziecku maseczkę w momencie odbioru dziecka przez pracownika placówki i ubierają od razu po wyjściu dziecka z placówki.  
  9. Do obowiązków rodzica należy przygotowanie dziecka na powrót do placówki - wyjaśnienie zmiany warunków pracy, nauki i zabawy jakie obowiązują
    w oddziale przedszkolnym w okresie epidemii.

Procedury dotyczące higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni w placówce

  1. Przy wejściu do budynku należy umieścić płyn do dezynfekcji rąk i zobligować wszystkich dorosłych do korzystania z niego, zaopatrzyć pracowników w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice.
  2. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do placówki, przed posiłkiem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z ogrodu.
  3. Za dezynfekcję w salach i łazienkach przedszkolnych odpowiedzialna jest woźna oddziałowa, w żłobku salowe. Po zakończeniu pracy w przedszkolu, za sprzątanie              i dezynfekcję odpowiedzialna jest osoba, która zgodnie z grafikiem pracuje na II zmianie.
  4. Codzienne należy dokonywać monitoringu prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek, włączników świateł, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków oraz w toaletach  Po każdym użyciu zabawek lub innych sprzętów przez dziecko należy je umyć i zdezynfekować - załącznik nr 5.  Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji. 
  5. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywiesić dla pracowników plakaty
    z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje - załącznik nr 6. 

Procedury dot. żywienia dzieci w placówce

  1. Przedszkole zapewnia całodzienne wyżywienie dzieciom w czasie ich przebywania  w placówce.
  2. Za utrzymanie stanowisk pracy w odpowiednim stanie sanitarnym odpowiada pomoc kuchenna/ szef kuchni, który szczególną uwagę zwraca na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów wykonanych z plastiku).
  3. Posiłki przygotowywane i wydawane są przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny.
  4. Pracownicy kuchni i stołówki:
  • dezynfekują ręce przed każdym wejściem  dokuchni/ stołówki, 
  • myją ręceprzed rozpoczęciem pracy, przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, gotowania, pieczenia lub smażenia i po każdej innej czynności. 
  • myją ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.
  • odbierając produkty/ cateringdostarczane przez osoby z zewnątrz, zakładają rękawiczki oraz maseczki ochronne i przyłbice, 
  • wyrzucają rękawiczki i wszelkie opakowania, w których zostały dostarczone produkty do worka na śmieci i zamykają go szczelnie. Jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe i musi on pozostać w opakowaniu, pracownik kuchni myje/dezynfekuje opakowanie,
  • przygotowując posiłki pracownicy kuchni zachowują od siebie bezpieczny dystans zgodny z obowiązującymi przepisami,
  • po zakończonej pracy dezynfekują blaty kuchenne oraz inne sprzęty, środkami zapewnionymi przez dyrektora przedszkola,
  • myją naczynia, sztućce w zmywarce w temperaturze 600 C przy użyciu detergentów do tego służących i wyparzają naczynia i sztućce, którymi były spożywane posiłki,
  • posiłki dla dzieci odbierane są z kuchni tak, aby pracownicy kuchni nie mieli kontaktu z opiekunami, wychowawcami dzieci,
  • dzieci posiłki spożywają przy stolikach w swoich salach/dzieci spożywają posiłki
    w sali do tego przeznaczonej, przy czym w tym samym momencie mogą przebywać dwie grupy przy zachowaniu bezpiecznego dystansu między grupami - 5 metrów,
    a po wyjściu każdej grupy wyznaczony pracownik/ pracownicy dezynfekują powierzchnię stołów oraz krzesła (poręcze, oparcia, siedziska), przy których spożywane były posiłki,
  • posiłki dzieciom podają opiekunowie/ woźna oddziałowa/ salowa.
  1. Dzieci będą miały dostęp w ciągu dnia do świeżej wody, którą podawać będzie opiekun.

Procedury dot. postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u dziecka lub pracownika placówki

  1. W szkole wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki, przyłbicę, fartuch ochronny/ kombinezon oraz płyn do dezynfekcji rąk (przed wejściem do pomieszczenia).
  2. W przypadku wystąpienia u pracownika lub dziecka przedszkola niepokojących objawów sugerujących chorobę COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia.
  3. Dyrektor lub wyznaczony pracownik kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie
    z rodzicem /rodzicami/ opiekunem/ opiekunami dziecka i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki informując o powodach.
  4. W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie, dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
  5. Opiekun grupy, jeśli to możliwe, przeprowadza dzieci do innej, pustej sali, a sala,
    w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – stolików, krzeseł, zabawek).
  6. Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika przedszkola, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną, przyłbicę, rękawiczki i fartuch lub kombinezon.
  7. Rodzice izolowanego ucznia odbierają dziecko z przedszkola przy głównych drzwiach wejściowych do budynku placówki.
  8. Dyrektor lub osoba wyznaczona wstrzymuje przyjmowanie do przedszkola kolejnych dzieci do czasu wymycia i dezynfekcji obszaru, w którym przebywał i poruszała się zarażona osoba.
  9. Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia Wojewódzką/ Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcji i poleceń przez nią wydawanych.
  10. Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane.
  11. Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją Wojewódzkiej/ Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
  12. Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
  13. Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji Wojewódzkiej/ Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.
  14. W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem SARS-CoV-2 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z Wojewódzką/ Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczna celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania

Procedury dot. opiekunów zajmujących się dziećmi  w placówce przedszkolnej

  1. Należy pamiętać o samoobserwacji i pomiarze temperatury dwa razy dziennie.
    W przypadku podwyższonej temperatury (powyżej 37º C) należy pozostać w domu i skorzystać z teleporady 
  2. Na ile jest to możliwe, należy wyjaśnić dzieciom, jakie zasady w instytucji obowiązują i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat należy przekazywać w formie pozytywnej, aby wytworzyć w słuchaczach-dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, a nie lęku.
  3. Należy usunąć z sali, przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) powinny być systematycznie dezynfekowane. Wietrzenie sali, w której organizowane są zajęcia, powinno odbywać się co najmniej raz na godzinę.
  4. Należy zwracać uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, bądź samemu myć dzieciom ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza. Można zorganizować pokaz właściwego mycia rąk. Przypominać i najlepiej dawać przykład samemu. Można także uatrakcyjnić mycie rąk poprzez historyjki obrazkowe (obejmujące kolejne etapy mycia rąk) czy zabawy paluszkowe, śpiewanie w trakcie mycia.
  5. Organizując dziecku miejsce do spania, zachować przy tym dystans pomiędzy leżaczkami czy łóżeczkami, a po zakończeniu odpoczynku zdezynfekować je.
  6. Unikać organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu, organizować zajęcia relaksacyjne – można opowiadać znane wierszyki, bajki lub znaleźć w sieci słuchowiska, które można włączyć dziecku. 

Postanowienia końcowe

  1. Niniejsza procedura obowiązuje od 11 maja 2020 r do odwołania przez Dyrektora Przedszkola – Żłobka Gminnego w Trzcianie.
  2. Zmiany w procedurze wprowadzane są przez Dyrektora Przedszkola- Żłobka Gminnego w Trzcianie w przypadku zmian aktów prawnych.
  3. W sprawach nie uregulowanych w Procedurze BHP w trakcie pandemii COVID-19 dla pracowników Przedszkola i Żłobka w Trzcianie obowiązująca od 11 maja 2020 r. do odwołania. Dyrektor Przedszkola- Żłobka zastrzega sobie możliwość podejmowania decyzji zgodnie z aktualnie obowiązującymi aktami prawnymi oraz zaleceniami/ wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

   Załącznik nr 1

……………………………                                                       Trzciana, …………………….

Imię i nazwisko                     

……………………………

Adres


 

OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że podejmując decyzję wysłania dziecka
………………………………………

do Przedszkola/Żłobka Gminnego w Trzcianie w okresie pandemii COVID-19 biorę odpowiedzialność i jestem świadoma/y ryzyka zarażenia dziecka, siebie i domowników.

...………………………..                                              …………………………………..

Podpis rodzica / prawnego opiekuna                         Podpis rodzica/ prawnego opiekuna

 

 


Załącznik nr 2

 

NUMERY TELEFONÓW I ADRESY E-MAIL

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Rzeszowie
178522111

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Rzeszowie

178541909

606399989 – numer alarmowy SANEPID

Oddział zakaźny szpitala w Łańcucie
172240112

Kuratorium Oświaty w Rzeszowie 
178671142, 178671149  
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Urząd Gminy Świlcza

17 86-70-100 
e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Załącznik nr 3

Uzupełnioną ankietę należy przekazać pracowników szkoły co 7 dni
(w poniedziałek każdego kolejnego tygodnia pracy oddziału przedszkolnego)

 

Data ………………………………….

Imię i nazwisko dziecka …………………………………….……………….

Imię i nazwisko Rodzica/Rodziców………………………………………….

 

Szanowni Państwo,

            Powrót dzieci do przedszkola obciążony jest zwiększoną emisją czynników wywołujących COVID-19, zarówno u dziecka, rodziców lub opiekunów, jak i innych domowników.

            Zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Zdrowia, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz w trosce o bezpieczeństwo Państwa, dzieci i personelu przedszkola prosimy o odpowiedzi na poniższe pytania.

 

ANKIETA (otocz pętlą prawidłową odpowiedź)

Lp.PytanieOdp. TAKOdp. NIE

1.

Czy w ciągu 2 tygodni przebywał Pan/Pani/dziecko/ktoś z domowników za granicą?

TAK

NIE

2.

Czy Pan/Pani/dziecko/ktoś z domowników jest objęty obecnie kwarantanną/ nadzorem epidemiologicznym?        

TAK

NIE

3.

Czy obecnie występują u dziecka objawy infekcji *?        

TAK

NIE

4.

Czy obecnie lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni występowały u kogoś z domowników objawy infekcji*?   

obecnie

TAK

NIE

w ciągu ostatnich 2 tygodni

TAK

NIE

5.

Czy Pan/Pani/ dziecko/ ktoś z domowników miał kontakt w ciągu ostatnich 2 tygodni kontakt z osobą zakażoną wirusem Covid-19 ?

TAK

NIE

………………………………………..………..

podpis rodzica/rodziców/opiekuna prawnego

*Jako objawy infekcji rozumie się np. gorączka, katar, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe.


Załącznik nr 4

I.  Oświadczenie o stanie zdrowia dziecka

Oświadczamy, że nasze dziecko jest zdrowe, nie ma objawów żadnej choroby.

Ponadto nie miało świadomego kontaktu:

  1. z osobą chorą na koronawirusa
  2. z osobą będącą w izolacji
  3. z osobą przebywającą na kwarantannie.

Zobowiązuję się do poinformowania dyrektora żłobka/przedszkola o wszelkich zmianach  w sytuacji zdrowotnej odnośnie wirusa Covid-19 w moim najbliższym otoczeniu oraz wszelkich wyjazdach za granicę.

Trzciana, dnia ......................                ....................................           …………………….        

                                                                  podpis matki                                         podpis ojca

           

II .Oświadczenie o pobycie dziecka w przedszkolu

Oświadczam, że oddając dziecko pod opiekę publicznego przedszkola działającego w czasie stanu pandemii COVID-19: jestem świadomy/ świadoma* istnienia licznych czynników ryzyka grożących zarażeniem się COVID 19:

  1. dziecku
  2. rodzicom/ opiekunom
  3. innym domownikom

i w przypadku zachorowania nie będę wnosił skarg i zażaleń.

Trzciana, dnia ......................                ....................................           …………………….        

                                                                      podpis matki                                   podpis ojca

 

III. Oświadczenie o przyprowadzaniu i odbieraniu dziecka z przedszkola

Oświadczamy, że będziemy osobiście przyprowadzać i odbierać własne dziecko z przedszkola we wskazanych godzinach …………………………….

Trzciana, dnia ......................                ....................................           …………………….        

                                                                       podpis matki                                   podpis ojca

 

IV. Oświadczam, że zapoznałem/łam się z procedurą postępowania z dzieckiem chorym w czasie epidemii COVID-19 oraz z procedurą bezpieczeństwa i zobowiązuję się bezwzględnie przestrzegać ich zapisów.

Trzciana, dnia ......................                ....................................           …………………….        

                                                               podpis matki                                           podpis ojca

 

V. Wyrażamy zgodę na codzienny pomiar temperatury u naszego dziecka 2 x dziennie.

Trzciana, dnia ......................                ....................................           …………………….        

                                                                          podpis matki                            podpis ojca

 

VI.            Oświadczenie o odpowiedzialności karnej.

Oświadczam, że jestem świadomy/a odpowiedzialności za podanie nieprawdziwych danych, w tym odpowiedzialności karnej na podstawie art. 233 § 1 Kodeksu karnego1.

Trzciana, dnia ......................                ....................................           …………………….        

                                                                        podpis matki                               podpis ojca

 

1. Art. 233 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1600 zezm.) ma następujące brzmienie: „Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od6 miesięcy do lat 8.”


Załącznik nr 5

 

Wykaz wykonywanych czynności mycia i dezynfekcji w Żłobku Gminnym/Przedszkolu w Trzcianie

Lp.

Co poddano dezynfekcji lub myciu (wpis osoby dokonującej

Preparat

Data

Podpis osoby dezynfekującej lub myjącej

Podpis osoby kontrolującej

1.

         

2.

         

3.

         

4.

         

5.

         

6.

         

7.

         

8.

         

9.

         

10.

         

11.

         

12.

         

13.

         

14.

         

15.

         

16.

         

17.

         

18.

         

19.

         

20.

         

21.

         

22.

         

23.

         

24.

         

25.

         

26.

         

27.

         

28.

         

29.

         

30.